Leave Your Message
Categorii de știri
Știri recomandate

Lamine Yamal: Spania învinge Franța și ajunge în finala Euro 2024 după golul istoric al unui tânăr de 16 ani

2024-07-29

(CNN) — Lamine Yamal a făcut istorie devenind cel mai tânăr jucător care a marcat într-un Campionat European masculin, în timp ce Spania a trecut de Franța cu 2-1 pentru a ajunge duminică la finala Euro 2024.

Franța a luat conducerea în 10 minute după ce Randal Kolo Muani a reușit cu capul de pe o centrare a lui Kylian Mbappé, dar Spania a egalat scorurile la scurt timp, datorită efortului uimitor de la distanță lung al lui Yamal, în vârstă de 16 ani.

Dani Olmo a făcut apoi un efort strălucit al său în mai puțin de cinci minute mai târziu pentru a pune Spania în avantaj și a fost un avantaj pe care La Roja l-a apărat cu stoicitate până la fluierul de la jumătatea timpului.

Victoria de marți înseamnă, de asemenea, că Spania devine prima echipă care câștigă șase meciuri consecutive la un singur turneu de Campionat European.

Echipa lui Luis de la Fuente se va confrunta acum fie cu Olanda, fie cu Anglia, care joacă miercuri, în finală, în timp ce Spania pleacă în căutarea unei a patra coroane la euro.

Yamal, care a primit premiul pentru omul meciului pentru performanța sa, își sărbătorește a 17-a aniversare cu o zi înainte de finală și a spus că „obiectivul” său este să fie încă în Germania pentru această ocazie.

„Am fost la un gol în jos și tocmai am primit mingea, nu m-am gândit prea mult la asta și apoi am șutat spre poartă”, a spus el, pentru AFP.

„Suntem foarte, foarte aproape. [Suntem] cu multă fericire. Această echipă este de necrezut. O merităm. La un pas de glorie.”

Puțini au ales Spania pentru a câștiga turneul, dar La Roja a fost fără echivoc cea mai bună echipă la Euro 2024 și a trimis deja gazda Germaniei după prelungiri din sferturi.

Ritmul și șmecheria jucătorului de 21 de ani de la Yamal și de la Athletic Bilbao, Nico Williams, au fost unul dintre cele mai importante momente ale turneului din Spania – controlul lui Rodri la mijlocul terenului este altul – iar perechea de tineri atacanți va continua, fără îndoială, să joace un rol vital pentru echipa națională în anii următori.