Leave Your Message
Категории на вести
Избрани вести

„Овој натпревар ќе го паметам засекогаш“: Јасмин Паолини се пласираше во финалето на Вимблдон откако победи во три сета еп над Дона Векиќ

2024-07-17 09:45:24
Од Матиас Грез, Си-Ен-Ен

помош

(Си-Ен-Ен) - Јасмин Паолини стана првата Италијанка во историјата што стигнала до финале на Вимблдон, откако ја победи Дона Векиќ со 2-6 6-4 7-6(8) во класичен натпревар на сите времиња.

Со два часа и 51 минута, тоа беше најдолгото женско полуфинале во сингл во историјата на Вимблдон и победата значи дека Паолини е првата жена по Серена Вилијамс во 2016 година што стигнала до финалето на Отвореното првенство на Франција и на Вимблдон во истата сезона.

„Навистина тешко денес“, рече Паолини, носителката број 7, во своето интервју на теренот. „Таа одигра неверојатно, ги погодуваше победниците насекаде. Малку се мачев на почетокот, само си повторував да се борам за секоја топка и да се обидам малку да се подобрам на теренот. Но, јас сум многу среќен со оваа победа, мислам дека овој натпревар ќе го паметам засекогаш.

„Се обидував да размислувам што да правам на теренот точка по точка и си повторував дека нема подобро место од овде каде да се борам за секоја топка, секој поен. За тенисер ова е најдоброто место за играње на ваков натпревар и навистина, ви благодарам што навивавте за мене“, рече таа на огромен аплауз од публиката на Централниот терен.

„Последниот месец беше луд за мене. Се обидувам само да се фокусирам на она што треба да го правам на теренот, да уживам во она што го правам затоа што сакам да играм тенис. Неверојатно е да се биде овде и да се игра на овој стадион. Тоа е сон. Гледав финалиња на Вимблдон кога бев дете, па уживам и само живеам во сегашноста“.

Според тенискиот автор Бастиен Фашан, Векиќ – која се стремела да стане првата Хрватка која стигнала до гренд слем финале по Ива Мајоли на Отвореното првенство на Франција во 1997 година, ја скрши Паолини двапати додека таа стигна до водство во еден сет.

Но, Паолини, која призна дека „сервира навистина лошо“ за да го започне мечот, набрзо го најде својот опсег во вториот сет. Тоа беше крајно напната афера, при што Паолини само го кршеше Векиќ во нејзиниот последен сервис гем од сетот.

Во навистина незаборавниот трет и решавачки сет, двојката размени два брејка од сервис за израмнување на резултатот на 5-5.

Векиќ, неподминатата светска тенисерка бр. 37, потоа имаше брејк точка за да ја одведе на работ на победата, но Хок-Ај покажа дека нејзиниот удар е само три милиметри надвор, дозволувајќи му на Паолини на крајот да одржи сервис.

Векиќ почна да липа на менувањето на краевите, но неверојатно добро се натера да одржи сервис и да изнуди тај брејк, кој Паолини го освои по речиси три часа возвишен тенис.
bgm9
На 28-годишна возраст, Паолини убедливо ужива во најдобрата сезона во нејзината кариера.

Таа постојано се искачуваше на ранг-листата откако се проби во првите 100 во 2019 година и во февруари оваа година го освои престижното WTA 1000 тениско првенство во Дубаи, само втора титула во нејзината кариера.

Таа потоа стигна до своето прво гранслем финале на Отвореното првенство на Франција минатиот месец, каде што беше поразена од Ига Швитек.

Паолини во саботното финале ќе игра или со Елена Рибакина или со Барбора Крејчикова.