Leave Your Message
Κατηγορίες Ειδήσεων
Επιλεγμένα Νέα

Λαμίν Γιαμάλ: Η Ισπανία κέρδισε τη Γαλλία για να φτάσει στον τελικό του Euro 2024 μετά από ένα ιστορικό γκολ από 16χρονο

29-07-2024

(CNN) — Ο Λαμίν Γιαμάλ έγραψε ιστορία καθώς έγινε ο νεότερος παίκτης που σκόραρε σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ανδρών, καθώς η Ισπανία επικράτησε της Γαλλίας με 2-1 για να φτάσει στον τελικό του Euro 2024 της Κυριακής.

Η Γαλλία προηγήθηκε μέσα σε 10 λεπτά μετά την κεφαλιά του Randal Kolo Muani από τη σέντρα του Kylian Mbappé, αλλά η Ισπανία ισοφάρισε το σκορ αμέσως μετά χάρη στην εκπληκτική μακρινή προσπάθεια του 16χρονου Yamal.

Στη συνέχεια, ο Dani Olmo έκανε μια εξαιρετική προσπάθεια λιγότερο από πέντε λεπτά αργότερα για να φέρει την Ισπανία στο προβάδισμα και ήταν ένα πλεονέκτημα που ο La Roja υπερασπίστηκε στωικά μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Η νίκη της Τρίτης σημαίνει επίσης ότι η Ισπανία θα γίνει η πρώτη ομάδα που θα κερδίσει έξι συνεχόμενους αγώνες σε ένα μόνο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Λουίς ντε λα Φουέντε θα αντιμετωπίσει τώρα είτε την Ολλανδία είτε την Αγγλία, που θα παίξουν την Τετάρτη, στον τελικό καθώς η Ισπανία αναζητά την τέταρτη κορώνα του Euro.

Ο Γιαμάλ, ο οποίος πήρε το βραβείο του παίκτη του αγώνα για την απόδοσή του, γιορτάζει τα 17α γενέθλιά του μια ημέρα πριν από τον τελικό και είπε ότι «στόχος» του ήταν να παραμείνει στη Γερμανία για την περίσταση.

«Ήμασταν ένα γκολ κάτω και μόλις πήρα τη μπάλα, δεν το σκέφτηκα πολύ και μετά σούταρα προς το τέρμα», είπε, σύμφωνα με το AFP.

«Είμαστε πολύ, πολύ κοντά. [Είμαστε] με πολλή ευτυχία. Αυτή η ομάδα είναι απίστευτη. Το αξίζουμε. Ένα βήμα μακριά από τη δόξα».

Λίγοι είχαν επιλέξει την Ισπανία για να κερδίσει το τουρνουά, αλλά η La Roja ήταν αναμφισβήτητα η καλύτερη ομάδα στο Euro 2024 και είχε ήδη στείλει την οικοδέσποινα Γερμανία μετά την παράταση στα προημιτελικά.

Ο ρυθμός και το κόλπο του Γιαμάλ και του 21χρονου εξτρέμ της Αθλέτικ Μπιλμπάο, Νίκο Γουίλιαμς, ήταν ένα από τα σημαντικότερα σημεία του τουρνουά της Ισπανίας – ο έλεγχος του Ρόντρι στη μεσαία γραμμή είναι άλλος – και το ζευγάρι των νεαρών επιθετικών αναμφίβολα θα συνεχίσει να παίζει ζωτικό ρόλο για την εθνική ομάδα τα επόμενα χρόνια.