Leave Your Message
Катэгорыі навін
Выбраныя навіны

Ламін Ямал: Іспанія выйграла ў Францыі і выйшла ў фінал Еўра-2024 пасля гістарычнага гола 16-гадовага хлопца

2024-07-29

(CNN) — Ламін Ямал увайшоў у гісторыю, стаўшы самым маладым гульцом, які забіў гол на мужчынскім чэмпіянаце Еўропы, калі Іспанія абыграла Францыю з лікам 2:1 і выйшла ў нядзельны фінал Еўра-2024.

Францыя выйшла наперад праз 10 хвілін пасля таго, як Рэндал Кола Муані забіў галавой пасля навеса Кіліяна Мбапэ, але неўзабаве Іспанія зраўняла лік дзякуючы ашаламляльным намаганням 16-гадовага Ямала з далёкай дыстанцыі.

Менш чым праз пяць хвілін Дані Олма сваімі бліскучымі намаганнямі вывеў Іспанію наперад, і гэта была перавага, якую "Ла Роха" абараняў па-стаічнаму да асноўнага свістка.

Перамога ў аўторак таксама азначае, што Іспанія стала першай камандай, якая выйграла шэсць матчаў запар на адным чэмпіянаце Еўропы.

Зараз каманда Луіса дэ ла Фуэнтэ сустрэнецца альбо з Нідэрландамі, альбо з Англіяй, якія згуляюць у сераду, у фінале, калі Іспанія адпраўляецца ў пошукі чацвёртай кароны Еўра.

Ямал, які атрымаў узнагароду лепшага за сваю гульню, святкуе сваё 17-годдзе за дзень да фіналу і сказаў, што яго «мэтай» было ўсё яшчэ быць у Германіі для гэтай падзеі.

«Мы прапусцілі гол, і я толькі што атрымаў мяч, я не думаў пра гэта шмат, а потым стрэліў у бок варот», - сказаў ён, паведамляе AFP.

«Мы вельмі і вельмі блізкія. [Мы] з вялікім шчасцем. Гэтая каманда неверагодная. Мы гэта вартыя. За крок ад славы».

Нешматлікія выбіралі Іспанію, каб выйграць турнір, але Ла Роха адназначна была лепшай камандай на Еўра-2024 і ўжо выгнала гаспадара Германію пасля дадатковага часу ў чвэрцьфінале.

Хуткасць і хітрасць 21-гадовага вінгера "Ямала" і "Атлетыка" з Більбаа Ніка Уільямса сталі адным з асноўных момантаў іспанскага турніру - кантролем Радры ў паўабароне з'яўляецца іншым - і пара маладых форвардаў, несумненна, працягне гуляць важную ролю для зборнай у бліжэйшыя гады.